Kore’de 2.dalga corona ve yabancıların dışlanması

Kore’de yeni corona vakası bitti derken  son günlerde 100’lere varan artışların olması ve yebi vakaların dışarıdan gelenlerde veya yabancılarda görülmesi Kore’de yaşayan yabancıları bir kere daha gündeme getirdi. Yerli halkta kalmamıştı, bizde birşey yok dışardan geldi yaklaşımları Kore yaşayan yabancıları rahatsız eder duruma geldi. Koreliler yabancıları görünce hemen oradan uzaklaşıyor.

Koreli birinin yaptığı dikkatsizlik yabancılara fatura

29 yaşındaki Koreli, 1 Mayıs gecesinden 2 Mayıs’ın ilk saatlerine kadar Itaewon’daki beş farklı kulüp ve barı ziyaret ettikten sonra COVID-19 için pozitif test ettiğinde ortaya çıktı. Polis kayıtlarına göre30 Nisan’dan 5 Mayıs’a kadar yaklaşık 5,517 kişi Itaewon’da beş gece kulübünü ziyaret etmiş. Bunlardan 2000 kişinin kimler olduğunu, kimlik tesbit edememiş.

Itaewon’daki gece kulüpleri ve barlarda görülen toplu koronavirüs enfeksiyonlarındaki 120’den fazla yeni vaka artışından sonra okullar bir hafta daha geç açılacak.

 

Eğitim yetkilileri yaptığı açıklamada, yaklaşık 90 yabancı İngilizce öğretmenin yakın zamanda Seul’de Itaewon’u ziyaret ettikleri tespit edildi. Seul’daki Türk elçiliğimiz de yazılı bir açıklama yaparak Seul’da ve özellikle Itaewon bölgesine uğrayan ve o bölgelerde yaşayan vatandaşlarımıza dikkatli olmaları çağrısında bulundu.

 

Virüsün milliyeti yok

 

Daha önce de söyledik coronayı bir millete bir ülkeye mal etmek ayrımcılık olur. Bu virüsün başlangıç yeri Çin olsa da Çin virüsü demek ne kadar doğru değilse aynı havayı teneffüs ettiğiniz bir şehirdeki yabancıları suçlamak dışlamak doğru değil. Bir eğitimci olarak; sadece yabancıların ve Türk lokantalarının olduğu ve yabancıların en çok bulunduğu bölgeyi ziyaret ettikleri için yabancıların hele hele öğretmenlere bir cüzzamlı gibi yaklaşılması ve öğretmenleri suçlamanın doğru olmayacağını düşünüyoruz.

 

Bu olaydan sonra Yabancılar daha da dışlandılar, daha sıkı bir takibe tabi tutuldular. Ayrıca yabancılara dağıtılan corona bilgilendirme ve uyarı metinleri tamamen Korece. Korece okuma anlama bilmeyen yabancılar için dil büyük engel. Ayrıca sadece yabancıların değil yerlilerin eğlence için uğrak merkezi Itaewon. Oraya uğramasa da  Seul’Daki dil kurslarında ve okullarda çalışan tüm yabancı öğretmenlerin semptomları gösterip göstermediklerine bakılmaksızın en yakındaki kliniğe gidip coronavirüs için test olmalarını ve bir süre evde kalmalarının istenilmesi de ayrımcılıktır.

Kore hükümeti, tüm yabancı uyruklular için COVID-19 testi ve tedavisi için tüm maliyetleri ücretsiz karşılayacağını söyledi Normalde 14 günlük hastanede kalan bir corona hastanın tedavi için maliyeti 3 mliyon Won ile 4 milyon won.

Itaewon toplu enfeksiyonlar aslında Kore’nin gece hayatına ışık tutuyor.

Kore’deki gece hayatını anlamak için kulüpleri izah edecek olursak;

 

Clubs: 20 ile 30 yaş aralığındaki gençler gece 01.00-04 arası takıldıkları yerler.

Night: 30 ile 40 yaş aralığındaki gençler gece 01.00-04 arası takıldıkları yerler.

Hunting pubs: 20’li yaşlardaki öğrencilerin veya gençlerin cuma ve cumartesi geceleri içki içerken randevu alabilecekleri bekar barlardır.

Old-fashioned pub: 90’ların müziklerinin çalındığı bu barların katı bir yaş (en alt yaş ve en üst yaş) sınırı vardır.

Colatheque: Yaşlıların sosyalleşmek için takıldığı yerlerdir. Buralar tamamen alkolsüz mekanlardır.

Bunları da  Itaewon çevresini bilmeyenlere bilgi olarak paylaşalım.