Milli Eğitim Bakanlığı’nın Salı günü Ulusal Meclis’in eğitim komitesine verdiği bilgilere göre, 2014 ve 2018 yılları arasında her yıl ortalama 30 ve toplamda 151 okul öğretmeni rüşvet almakla cezalandırılmış.

5 yıllık rüşvet miktarı toplamda 1.34 milyar Kore won’u (1.12 milyon dolar) ya da kişi başına düşen ortalama rüşvet miktarı 8.9 milyon Kore Won’u (10 bin dolar) oldu. Rüşvetin nakit para ya da hediye şeklinde olmuş. En çok rüşvet alanlar ise lise öğretmenleri olmuş. Toplam rüşvet miktarının neredeyse yüzde 91’ini lise öğretmenleri almış.

Neden lise derseniz; üniversiteye geçişte lise notları yüzde elli etkili olduğu için diyebiliriz. 28 Eylül 2016’da çıkarılan yasayla hükümet hediyeleşmeye sınırlama getirmişti. Öğretmenler için de 30 bin Won (26 dolar) ve üzeri hediyeyi rüşvet kapsamına almıştı.

Milli Eğitim müfettişleri tarafında soruşturma sonrası 151 vakanın 84’ünde öğretmenlerin öğretmeye devam etmelerine izin verilmiş. Ceza olarak kınama, uyarı ya da maaş indirimi cezasına çarptırılmışlar.

Kore’de böyle şeylerde de oluyor demeyin. Her toplumda sıkıntılı eğitim sisteminin bu tür sonucu olabilir. Rüşvet konusunda biraz daha hassaslar ve işi baştan sıkı tutmak istiyorlar.