Teknoloji markalarını bünyesinde bulunduran Güney Kore üretimi gelişmekte olan başka ülkelerde yapıyor. 2008 yılında mobil cihazların büyük çoğunluğunu (136 milyon cep telefonu ve tablet) Kore’de üretilirken, 2018’de bu rakam 25 milyona düşmüş.

Dünyanın en büyük  iki mobil (Samsung ve LG) cihaz üreticisi şirketlerine ev sahip Kore’de fabrika üretiminin gelişmekte olan ülkelere kaymasıyla son 10 yılda yerli üretimde büyük düşüş olmuş.

Yonhap habere göre, 2008 yılında ülkede 136 milyon birim cep telefonu ve tablet üretilirken, 2018 yılında bu rakam 25 milyona kadar geriledi. Bir başka deyişle Güney Kore, 2008 yılında dünyadaki toplam üretiminin % 11,4’ünü gerçekleştirirken, 2018’de oran % 1,3’e düşmüş. Nedeni çok basit; üretim ve işçilik maliyetlerini düşürmek ve kar marjını artırmak.

Son yıllarda fabrika üretimin Çin, Hindistan, Vietnam ve Tayland gibi gelişmekte olan ülkelere kaymasının  etkili olduğu söylenebilir. Ayrıca Kore’de asgari ücrete yapılan %10,9 zam (1 saatlik ücreti 8,350 won veya 7.37 $) üretimin dışarıya kaymasında etkili oldu.

Güney Koreli üreticiler son yıllarda üretim maliyetlerinin düşürmek üzere fabrikalarını komşu bölge ülkelerine kaydırma yoluna gidiyor. Samsung, mobil cihaz üretiminin yaklaşık yarısını Vietnam’daki fabrikalarında yapıyor. Samsung geçen temmuz ayında Hindistan’da  yeni büyük bir fabrika açmıştı.

Kore’nin diğer cep telefonu markası LG de, cep telefonu ve tablet üretiminin yalnızca %15’ini Kore’de yaparken, geri kalanı Vietnam ve Brezilya’daki fabrikalarında üretiyor.

Bu haberle alakalı görüştüğüm Samsung elektronik yetkilisine üretimi Türkiye’ye de kaydırma söz konusu olabilir mi? diye sorduğumda yakın bir zamanda mümkün değil ve Türkiye’de işçilik maliyetleri ve fabrika arazisi diğer ülkelere (Vietnam ve Hindistan) göre daha pahalı.

Barış süreciyle birlikte bazı üretimlerin Kuzey Kore’ye kayacağını söylemek kahinlik olmak. Bunu bir ankete dayandırarak ifade etmek gerekirse eylül ayı ortalarında 267 şirketle yapılan  bir ankete göre, 10 Güney Koreli KOBİ’den 6’sı iki Kore arasındaki ekonomik işbirliği yeniden canlanırsa Kuzey Kore’ye yatırım yapmayı düşünüyorum demiş.