Büyük firmaların çoğunda kadın yönetici yok

Yapılan bir araştırmaya göre Kore’de , 2 trilyon wondan fazla kazanılan (1,7 milyar dolar) varlıklara sahip 10 Koreli şirketin sekizinin yönetim kurullarında hiç kadın bulunmadığı tespit edilmiş.

 

Hyundai, SK, Kia ve Posco gibi dev şirketlerde yönetim erkeklerde

 

Chaebol.com, tarafından hazırlanan bir rapora göre  toplam varlıklarının 2 trilyondan (1,7 milyar dolar) fazla olan 143 şirketten 114’ünün, geçen yıl genel kurul toplantılarında sunulan yöneticiler listesine dayanarak kadın yöneticilerin bulunmadığını tespit etti.Hyundai Motor, SK hynix, Posco, Kia Motors, Samsung C&T, Hyundai Steel, LG Electronics, Hyundai Mobis, LG Display ve Korean Air gibi çok büyük büyük şirketlerin hepsinde erkek patronları var.

143 şirketin 29’unda kadın yönetici var.

 

Kalan 29 şirketin kadın yöneticileri var, ancak her kuruldaki erkek sayısından çok daha az. SK Telecom, Lotte Shopping, Kakao, Naver, Amorepacific ve Hotel Shilla gibi yirmi dört firmanın her birinde bir üst düzey kadın yönetici var. Samsung Electronics ve Shinsegae’de iki tane üst düzey kadın yönetici vardı.

Temmuz ayında yürürlüğe girecek olan Sermaye Piyasası Kanunu uyarınca büyük şirketler en az bir kadını yönetim kurulunda bulundurması gerekiyor. Ancak hükümleri ihlal eden şirketlere ilk bir yıl cezalandırılmayacak.

Şirketlerin yönetiminin %4’ü Kadınlardan

Geçen yıl Ekim ayında Cinsiyet Eşitliği & Aile Bakanlığı tarafından yayımlanan bir araştırmaya göre, listelenen firmaların yöneticilerinin toplam sayısı 29.494 idi. Bunlar arasında erkek yönetici sayısı 28.595’di ve salt çoğunluğu vardı. Kadın yöneticiler toplamın yüzde 4’ünü oluşturan 1.199 kişiydi.

Kado
Ülkelerin kadın yönetici oranları

 

 

2019 yılında Kore’nin işyeri cinsiyet eşitsizliği açısından OECD ülkelerinin altında kaldığını da belirtmekte fayda var. Ailede erkeğin hakim olmasının, bir doğu kültürünün bir sonucu diyebiliriz.