Kore'de sağlıksız yiyecek reklamına yasak

Kore Gıda ve Sağlık Güvenliği Bakanlığı, gazlı içecekler ve hazır yiyecekler gibi bazı besin ürünlerin reklamlarına kısıtlamalar getiriyor.

Bakanlık, çocukların okuldan eve geldiklerinde en çok Tv izledikleri zaman aralığı olan, akşam yemeğine denk gelen akşam 17.00’den  19.00’a kadar TV’lerden gazlı içecek ve sağlıksız hamburger tarzı yiyeceklerin reklamlarını yasaklayan yönergeyi kabul etti.

Yasak ilk olarak 2010 yılında çıktı ama yeni kurallarla reklamı yayınlanmayacak ürünler artırıldı daha kalıcı ve yaptırımı ağır oldu. Kalori değeri yüksek, doymuş yağlar, şekerler, sodyum ve proteinler ve diğer besinlerdeki düşük gıdalar bu kapsama girdi. Örnek; çerezler, soda içecekleri, bazı makarnalar, erişteleri ve hamburgerler listeye dahil edildi.

Bakanlık, “Bu düzenlemenin, gençlerdeki obezite sorununun çözümüne yardımcı olacağına inanıyoruz.” dedi.

Altı yaşından 18 yaşına kadar olan çocuklarda obezite oranı 2016 itibariyle yüzde 13,3, 2001’den 1,5 kat daha fazla idi. Bu artış, hızlı yiyecek ve gazlı içecek tüketimindeki artışa bağlı olduğu tahmin ediliyor.

Geçen yıl Kore Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Kore’deki liselerde erkeklerin %18,9’u ve kızların %15,9’u, haftada üç kez veya daha fazla bu tür sağlıksız ve hazır yiyecekleri yemişler.

Bakanlık araştırmasında çocukların % 62.5’inin televizyon reklamlarının ürünü satın almaları için ikna olduklarını söylemiş. Ebeveynlerin % 61.7’si de çocuklar reklamlara maruz kalmazsa, çocuklar için daha sağlıklı beslenme alışkanlıklarının oluşmasına yardımcı olacağını belirtmiş.