Yazının birinci bölüm için çok güzel dönüşler, yorumlar ve özelden mesaj yazanlar oldu. İkinci bölümün de aynı ölçüde ilgi göreceğini düşünüyorum. Yazının birinci bölümünü henüz okuyamadıysanız yazının üzerini tıklayarak okuyabilirsiniz. Kore, “Kardeş Ülke” Söyleminden Vazgeçsin -1

 Yazının 2.Bölümü.

Naver’in İngilizce arama versiyonu olsa

Gençlerin dünyasında tarihten ziyade turizm, ticaret ve sinema var. Burada Kore’nin tanıtım organizasyon için bir paragraf da internet dünyası için açmak gerekir. Kore’nin internet portalı Naver’in dili Korece olduğu için kendini dış dünyaya tanıtma da biraz zorluk çekiyor. Kanaatimce yerel arama motorunun İngilizce versiyonu olsa dünyayı açılımı veya Kore’nin kendini dünyaya tanıtması daha etkili ve daha hızlı olabilir.

Naver yerine diğer sosyal medya ağlarına ağırlık verse

Naver’in yıllara göre popülitesine ve tıklanma verilerine baktığımızda; uluslararası sosyal medya platformlarının Kore’deki performansı artarken,  Naver’in popülaritesi ve tıklanma oranı her geçen gün azalıyor. Onun yerine Instagram, YouTube ve Facebook kullanımı Kore’de ve tüm dünyada  hızla artıyor. Kore kendini tanıtırken artık Naver üzerinden değil de Instagram, YouTube veya Facebook’a daha fazla yoğunlaşırsa isabetli olur. Aslında bu işin uzmanları gençlere  ulaşma noktasında sosyal medyanın daha etkili olacağının farkındadır.

Naver, çok zengin içeriği sahip ama

Naver’in alt yapısı, Google kadar olmasa da bilgi ve içeriği çok zengin fakat bunu Kore dışına aktarmanın yollarını denemeli. Çünkü insanlar Kore’yi ve Kore kültürünü çok merak ediyor ama neyi, nasıl araştıracaklarını Korece bilmiyorsa bulmakta çok zorlanıyorlar.

Kore, uluslararası yarışma ve organizasyonları çok iyi değerlendiriyor

Kore kendini tanıtırken uluslararası arena ve organizasyonlarda çok başarılı. Ev sahipliği yaptığı Olimpiyatları çok iyi bir fırsat olarak değerlendirmiştir 1988 yaz Olimpiyatları, 2002 Dünya Kupası Olimpiyatları ve son olarak geçen kış yapılan 2018 PyeongChang Kış Olimpiyatları’nda kendini dünyaya çok güzel ve başarılı bir şekilde tanıtmıştır. Bu tanıtımın devamı sosyal medya aracılığıyla olmalı. Teknolojisi ve İnterneti hızlı olan bir ülkenin bunu çok hızlı bir şekilde değerlendirmesi lazım.

Tanıtımda ortak internet dili olmalı

Kore’nin tanıtımında ortak internet dili olmalı, Korece olmamalı demişken bir paragraf da  kitap çevirisine değinmek lazım. Kore’nin yaşam ve yemek kültürüne baktığımızda bazı yönleri bize çok benziyor. Bu benzer yönleri ön plana çıkarıp insanları ortak paydada buluşturmak lazım. Bunu da en iyi çevirmenler ve yazarlar yapabilir. Burada yazarlara veya akademisyenlere düşen bir görev ise Kore kültürünü çevirmenler aracılığıyla veya Kore’ye dair edebiyatı Türkçeye çevirerek tanıtıma büyük bir katkıda bulunabilirler. Diğer türlü içerisi  zenginleştirilmemiş, doldurulmamış, “kardeşlik” ifadesi zayıf veya sönük kalabilir.

Çeviriye büyük bütçeler ayrılmalı

Geçen yıl İstanbul’da düzenlenen kitap fuarında Güney Kore onur konuğu olarak çağrılmıştı. İki yüzden fazla Kore kitabını tanıtan yazarlar gazetelere verdikleri röportajlarda kitap çeviri alanında çok mesafe almadıklarını ifade etmişler. Kore dizilerinin bir hafta içerisinde amatörce de olsa hemen alt yazılı Türkçe çevirisi varken kitap çevirisinde o kadarda başarılı olmadığı doğru bir tespit.

Arz ve talebe göre hareket

Sonuç olarak; Kore’nin tanıtımında hitap edilen yaş grubuna, arza ve talebe göre hareket edilmeli. Mesajı karşıdaki kişiye hızlı ve doğru gitmesi için ortak dil kullanılmalı ve söylemlerin içi dolu olmalı. Dünyanın en iyi teknolojine ve en hızlı İnternetine sahip de olsanız da karşıdaki kişi bunun dilinden anlamıyor ve o aracı kullanamıyorsa en iyi teknolojiniz ve en hızlı internetiniz bir anlam ifade etmez.

Yorumlarınızı bekliyorum.

 

NOT: Bu yazı, Kore Kültür Bakanlığının, “Kore, kendini yurt dışında veya sizin ülkenizde nasıl tanıtmalı” konulu makale yarışmasına İngilizce olarak gönderilmiş yazıdır. Yarışmaya 40 ülkeden 500’ün üzerinde yarışmacı katılırken yarışmada ilk üçe giremesek de  Türkiye’den sadece 1 kişinin katılmış olması üzücü olmakla beraber Türkiye’yi temsil etmiş olmak gurur verici.