enerji tuketiminde kore 7. sırada

Geçtiğimiz yıl Güney Kore elektrik tüketimiyle dünyada yedinci olmuş. Enerji tüketimi en hızlı artış gösteren ülke olmuş. Avrupa merkezli Enerdata verilerine göre, Güney Kore geçtiğimiz yıl enerji tüketiminde %2.3 artış göstermiş ve saatte 534 terawatt  (TWh) enerji tüketmiş. Kore enerji tüketimi hacmi bakımından 2016 yılında sekizinci sıradaymış. 2015 yılında da dokuzuncu sıradaymış. Her yıl bir basamak yükselmiş.

 

En fazla enerji tüketen ülkeler sırlamasında Çin birinci 5,683 TWh, Amerika ikinci 3,808 TWh, ve Hindistan üçüncü 1,156 TWh olmuş. Kore dördüncü Rusya, beşinci Japonya ve altıncı Almanya’dan sonra gelmiş.

Güney Kore’de enerji tüketiminin her yıl istikrarlı şekilde artmasında endüstri ve sanayi alanında kullanması etkili olmuş. Isınma veya ulaşımda kullanılmamış. Çelik, petrokimyasallar ve yarı iletkenler de dahil olmak üzere ülkenin önde gelen sanayi sektörleri büyük miktarlarda enerji tüketmiş. Geçen yıl, endüstriyel veya sanayi kullanım için  ülkede enerji tüketim oranı %56 olmuş.