Küllerinden doğan bir ülke elektronik üretiminde dünyada üçüncü sıraya yükselmesi büyük bir başarının Han Nehri mucizesinin adıdır.

60 yılda en dipten dünyada üçüncülüğüne

Kore Elektronik endüstri raporuna göre, Güney Kore’nin elektronik üretimi, geçen yılki bellek çip yongası satışları sayesinde dünyanın değeri bakımından en büyük üçüncü ülkesi oldu. Birinci Çin, ikinci sırada ABD ve geliyor. Kore’den sonra dördüncü sırada Japonya geliyor.

Elektronik üretiminde 5 yılda %53 artış

Güney Kore’nin elektronik üretimi, 2013’ten 2018’e kadar yüzde 53,3 arttı ve Samsung Elektronik ve SK gibi çip devlerinin güçlü performansları sayesinde üçüncü sırda olan Japonya’yı geride bıraktı ve üçüncü oldu.

170 Milyar Dolarlık Üretim

Kore Elektronik Birliği’nin raporunda, Asya’nın dördüncü en büyük ekonomisindeki elektronik endüstrisinin toplam üretiminin 2018’de 171,1 milyar dolara ulaştığı bildirildi.

KEA, Çin’in elektronik üretiminin geçtiğimiz yıl dünya küresel pazarın yüzde 37,2’sini oluştururken ve ABD’nin yüzde 12,6’lık bir payla geldiğini söyledi.

Japonya bunu çekemiyor

Kore ile Japonya arasındaki ticari kavgada rekabet ve Kore’nin başarısını çekememezlik de az değil. Japonya, Kore’nin teknolojide kendilerine muhtaç olmasını istiyor.Kore’nin Çin’e yaklaşmasını istemiyor.