Kore yabancı 56 bin isci alıyor

Güney Kore, bu yılki sayı olan 2019’da, ülkede işgücü sıkıntısını azaltmak amacıyla İstihdam İzin Sistemi kapsamında 56.000 yabancı işçi kabul edecek.

E-9 ve H-2 Vizesi Statüsünde

Plana göre, Kore 43.000 yeni gelen ve 13.000 Kore’ye daha önce gelmiş çalışmış fakat ülkesine dönen işçi alacak. EPS uyarınca, yabancı bir işçi E-9 vizesinde dört yıla kadar ve 10 aya kadar Kore’de çalışabilir, ancak bu çalışma süre zarfında vizelerini tekrar yenileyemez. Vize sürelerinin dolmasından sonra, belirli şartları yerine getiren E-9 vize sahipleri en az 3 aylık bir aradan sonra önceki işverenlerine geri dönmek için ülkeye tekrar girmeye hak kazanırlar.

Vasıfsız İşçi

İmalat sanayinde çalışmak için Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında Kore’ye yaklaşık 28.880 yeni yabancı işçi girecek. Ocak, Nisan ve Ekim aylarında tarım ve hayvancılık endüstrisi; Ocak, Nisan ve Temmuz aylarında balıkçılık ve inşaat sektörlerine yönelik 4,580 işçi alacak.

Bu arada, H-2 vizelerinde kalmasına izin verilen işçi sayısı  her yıl 303.000 kişi olacak değişmeden kalacaktır. H-2 vizesiyle Kore’ye giren Çin ve Rusya’dan gelen Koreli insanlar, H-2 sahiplerini işe alma izni olan işletmelerde iş arayabilirler.

16 ülkeden İşçi

Kore bu uygulamayı yeni yapmıyor. 2004 yılından bu yana Kore, ülkedeki çiftlikleri, balıkçılık ve küçük ve orta ölçekli şirketlerdeki işgücü kıtlığını karşılamak için, EPS aracılığıyla 16 ülkeden düşük vasıflı vasıfsız göçmen işçileri kabul ediyor.

Kore’ye bu sistemle (EPS yoluyla) giren işçiler, temel işçi haklarını kullanabiliyor ancak sistem, işçileri en fazla üç işyeri değiştirmeleriyle sınırlı.