Kore’de bir yıl daha geride kalıyor. 2018 yılında Koreliler sosyal medyada ve Twitter’ de  en çok neyi konuştuklarına beraber bakalım.

Öğrencilere Yapılan Cinsel İstismar

Yıl boyunca ülkenin en çok konuşulan birinci sıra gündemi #School MeToo. Bazı okullarda öğretmenler ve diğer görevliler tarafından öğrencilere yapılan cinsel istismar ve tacizler hakkındaki haberler ve öğrencilerden gelen itiraflar çok konuşuldu.

Feminizm

İkinci gündem konusu  #Feminism yine birinci gündeme bağlantılı olarak feminizm. Bunu tetikleyici olan Kim Ji-young’un, “Born 1982” adlı kitabındaki ifadeler, kadınlar iş yerlerinde ve ofislerinde cinsel tacize uğradıklarına dair çıkışları, işverenlerini suçlamalarına yönelik ülke genelinde gösteri ve eylemler yaptı.

Tuvaletlerde Gizli Kamera

Üçüncü konu da #Spycam özel hayatın gizliliğini ihlalle akalı. Bazı bazı alışveriş merkezlerinin tuvaletlerinde gizli kamera olduğuna dair görüntülerin sosyal medyada yayılmasıyla bu konuyla alakalı haberler günlerce  ülke gündeminde kalmıştı. Yine insanlar buna da çeşitli eylem ve gösterilerle tepki göstermişti.
Kore’de 2018 yılında en çok konuşulan gündemler

Nefret Suçu

Dördüncü konu #Hatred  yani nefret suçu. Özellikle Jeju adasına gelen 450’den fazla Yemenli göçmenler ve yabancı sığınmacılarla alakalı Temmuz ayında günlerce mitingler düzenlendi. Göçmenlerin ülkelerine geri gönderilmesini, Kore’ye kabul edilmemesini istemişlerdi. Hatta 400 bine yakın imza toplanmıştı.

İfade Özgürlüğü

Beşinci konu olarak #Druking ifade özgürlüğü diyebiliriz. Kore’de ünlü blog yazarı ile işbirliği yapan Güney Gyeongsang valisi Kim Kyoung-soo , bazı olayları maniple ettiğine dair suçlamalarla gözaltına alınmıştı. İnternetteki  haberlere yorumlara yorum yaparak kişileri yanıltma suçlamasıyla bazı gözaltılar olmuştu.

Sarı Toz Bulutları

#Fine dust Altıncı konu Kore’nin vazgeçilmez gündemi ince toz bulutları. Çin’den gelen kirli, sarı toz bulutları yani sanayi tozları gündemde altıncı yerini koruyor. Fabrika filtre sistemi olmayan sanayi bulutları her yıl ülkeye bir kara bulut gibi çöküyor ve çeşitli enfeksiyon hastalıklarına sebep oluyor.

İki Kore Barış Görüşmeleri

Yedinci olarak #Inter-Korean summit bu yılın en çok konuşulan gündemlerden biri Kore barış süreciydi. Gerek Nisan ayındaki tarihi görüşmeler gerekse haziran’da ABD Başkanı Trump ile ve eylül ayındaki Güney Kore Devlet Başkanının Kuzey Kore’de yaptığı görüşmeler Kore’nin ve dünyanın gündemindeydi.

Asgari Ücret Artışı

8.  #Minimum wage, Ülkelerde  her yıl en çok konuşulan konulardan biri de asgari ücrettir. Kore’de askeri ücrete yapılan %16 zam ve daha sonra buna bağlı işten çıkartmalar, haftada en fazla 52 saat çalışma uygulaması ve işsizlik en çok konuşulan konular içerisinde yer aldı.

Valinin Hanımının İtirafları

#Hyekyunggung Ms. Kim Kore’de bir eyalet valisinin hanımı. Kocası hakkında yanlış bilginin yayılması suçlaması ve siyasi itiraflarda bulunması yılın en çok konuşulan diğer konularından biriydi. Siyasi rakipleri hakkında hakaret suçu ile ve yanlış bilginin yayılması ile ilgili  hakaret suçlamasıyla vali gözaltına alınmıştı.

Yerel Seçim

Son olarak #Local elections yani Türkçesi yerel seçim. Bu ülkede siyaset çok konuşulmuyor ve halkın pek de ilgisini çekmiyor. Seçimler bizim ülkemizin birinci gündemi olurken  burada ilk 10 arasına zar zor giriyor. 12 Haziran’da yapılan yerel seçimler de en çok konuşulan konulardandı. Yerel seçimlerde iktidar partisi büyük bir başarıya imza attı ve çoğu eyaletleri kazandı. Bizim yerel seçimlerden farklı olarak Kore’de ayrıca Valiler ve eğitim müdürleri de seçimle belirleniyor.

En çok konuşulan Kpop grubu: BTS

Kore’de en çok konuşulan Kpop grupları
Son olarak Twitter’de en çok konuşulan müzik grubu ve  Kpop sıralamasına baktığımızda ise birinci BTS. Dünya sırlamasında da birinciliğini koruyan BTS’in ardında Kore’de en çok konuşulan   ikinci kpop grubu EXO üçüncü grup GOT7 ve sırasıyla diğerleri geliyor.