Kore kimchi

Kimchi, Kore mutfağının en beğenilen yiyecekleri arasında. Türkiye’de Kore Turşusu olarak bilinen Kimchi, geleneksel bir garnitür. Mevsime ve bölgeye göre değişen sebzeler ve baharatlarla yapılıyor. En çok sevilen ise lahana, tuz ve acı biberle yapılan.

Koreliler genel olarak turşuyu çok seviyor ve hemen her şeyin turşusunu yapıyorlar. Bunların en sevilenlerinden olan Kimchi’nin ise tek bir tarifi yok. Hemen her ailenin kendine özel Kimchi tarifi var ve tarifi pek paylaşmıyorlar. Geleneksel Kore mutfağında çömleklere kuruluyor. Kış başında bahçede toprak altına gömülen çömlekler baharda açılıyor.

Kimchi, oldukça besleyici sebze ve baharatların birlikte fermente olması ile ortaya çıkan probiyotikler, asitler ve enzimler ile “süper gıda” kategorisinde. Hemen her yemeğin yanında olmakla birlikte bazı yemeklerin de malzemesi. Kimçi güveç, Kimchi kızartılmış pirinç gibi. Bazı kimchi çeşitlerinin ayrı bir adı var: Turpla yapılan kkakdugi ve acı baharatlarla doldurulmuş salatalık kimçi oisobaegi gibi.

Gıda endüstrisinin hemen her yemeği üretebilir hale gelmesiyle, dünyanın bir ucundaki geleneksel lezzetler bir başka ucunda da bilinen ve hatta çok sevilen yiyecekler haline gelebiliyor. 2020 yılında günün büyük kısmının evde geçmesi ve fermente gıdaların daha sağlıklı olduğu bilgisi farklı lezzetlere olan ilgiyi de arttırmış görünüyor.

Dünyanın Güney Kore’den en çok talep ettiği yiyecekler Kimchi, hazır erişte, pirinç ürünleri ve ginseng

Yeni yayınlanan verilere göre kimchi ve işlenmiş gıdalara olan güçlü talep, Güney Kore’nin tarım ürünleri ihracatını tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 7,57 milyar dolara ulaştırmış. Tarım, Gıda ve Köyişleri Bakanlığı’nın derlediği veriler bir önceki yıla göre artış %7,7.  Tek başına Kimchi ihracatı yüzde 37,6 artışla 144,5 milyon dolar.

Kategori bazında, taze ürün ihracatı yıllık % 3.4 artışla 1.43 milyar $ ‘a, işlenmiş gıda ihracatı ise yüzde 8,8 artarak 6,14 milyar dolar.

Salgınla birlikte sağlık ürünlerinin artan popülaritesi ile sağlık takviyesi olarak kullanılan ginseng içerikli ürünlerin ihracatı ise 230 milyon dolara ulaştı.

Kore’de pirince olan ilgi azalmış olsa da işlenmiş pirinç ürünleri ihracatı yüzde 26,7 artarak 137,6 milyon dolara yükselirken, hazır erişte ürünleri ilk kez 600 milyon doları aştı. Bölgelere göre, Amerika Birleşik Devletleri’ne yapılan ihracat, ramen, kimchi ve işlenmiş pirinç ürünlerine olan talep sayesinde bir önceki yıla göre yüzde 38 artarak 1,21 milyar dolara çıktı. Pandemi nedeniyle artan ev yemeği talebi sayesinde Güneydoğu Asya ve Hindistan’a yapılan ihricatlar yüzde 9,1 artarak 1,56 milyar dolara ulaştı.