Kardeş ülke Güney Kore’den dünyanın en iyi markası haline gelmiş şirketlerin başarı hikâyesine devam edelim.
Sıradaki hikâyemiz, 1938 yılında yaklaşık 30 dolar sermaye ile kurulan ve kurutulmuş balık, sebze ve meyve satışıyla başlayıp 2015 yılının üçüncü çeyreğine gelindiğinde 45 milyar dolar ciro ve net 6.46 milyar dolar kâr ederek mobil telefon ve elektronik sektörün dünya lideri Samsung olsun.

Samsung, Korece 3 yıldız

Samsung, Byung-Chull Lee tarafında 1 Mart 1938 yılında kurulur. Korece’de üç yıldız anlamına gelir. Başlangıçtaki logosu 3 yıldızdan ibarettir. Bu yıldızlar; güçlü, büyük ve yıldızlar gibi sayısız anlamını ifade eder.
1969’a kadar gıda, tekstil ve sigorta işleri yapan Samsung, o yıl Samsung-Sanyo adı ile televizyon üretimine girer.1970’li yıllarda firma siyah-beyaz televizyonlar üretirken ağır sanayi, kimyasal ve petrokimyasal endüstrilere de yatırım yaparak, gelecekteki büyümesinin stratejik temellerini atar.

Almanya’da toplanma espirisi

1987’de şirketin kurucusu Lee Byung Chull ölünce görevi Amerika ve Japonya’da eğitim almış, şirkette de CEO olarak çalışan oğlu devralır.

Lee, Samsung’da yapacağı devrim niteliğindeki büyük değişikliklerin startı için yöneticilerini Seul yerine Frankfurt’ta toplar. Yöneticilerine: “Karınız ve çocuklarınız hariç her şeyinizi değiştireceksiniz” der. Bu sözüyle yerelden çıkıp, uluslararası arenada söz sahibi olmak için değişim ve yeniliğin şart olduğunu ifade eder.

Oğlu şirketin en alt kademesinden en zirveye

Oğul Lee, Samsung’ a elektrik mühendisi olarak girip şirketin hemen hemen her kademesinde çalışarak en tepeye kadar yükselen Yun’u 1997 yılında şirketin CEO’su olarak göreve getirir. Yun’a “istediğini yap” diyerek her türlü yetkiyi verir.
Yun, Samsung’ un belini büken borçlardan kurtarmayı hedefler. Bunun için 1,9 milyar dolarlık şirket değerleri satılır. Bunlar içinde bir şirket jet uçağı ile bütün bir “semiconducter-yarı iletken” grubu da vardır. Meyve suyu sıkıcıları, elektronik çağrı cihazları, bulaşık makinaları gibi 16 tane iş devreden çıkarılır.
Çalışanların sayısını üçte bir oranında azaltır ve üst kademe yöneticilerin hemen hemen yarısının işine son verir. İşten çıkarılanlara destek verilerek onların dışarıda başka işler bulmaları sağlanır.
Aslında Yun’ un esas hedefi maliyetleri düşürmek değildir. Piyasalarda “digital convergence” kavramının peşindedir. Yani, bugün bilgisayarlar, cep telefonları ve çeşitli elektronik el cihazları tarafından ayrı ayrı yerine getirilen bütün fonksiyonların tek bir alette toplanmasını düşünür.

Bunun için ilkin Kore’ de faaliyet gösteren Alman bankeri Franz-Hermann Hirlinger, Samsung’ un yönetim kuruluna atanır. Ayrıca Yun, Amerika’ da master yapmış 53 genç yöneticiyi işe alır. Bu genç yöneticiler Samsung’ un değişik birimlerinde yetkili olarak görevlendirir. Yun, bunların çalışmalarını yakından takip eder ve periyodik olarak bu gençlerle toplanarak ilk elden bilgi alır.

Yönetim tarzında değişiklik

Yun, aynı zamanda şirketin bürokratik yönetim tarzını ve kültürünü değiştirmek üzere büyük uğraş verir. Uzun raporlar ve bitmez tükenmez toplantılar Yun’ un nefret ettiği şeylerdir. O işleri telefon görüşmeleri ve e-mail ile halletmekten yanadır. Vaktinin çoğunu Samsung’ un fabrikalarını ve satış ofislerini gezerek geçiren Yun, memurlarla, işçilerle, mühendislerle, yöneticilerle görüşüyor ve şirketin uluslararası rekabete karşı nasıl bir davranış biçimi sergilediğini araştırıyor.
Samsung’ daki bürokratik engelleri kaldırma girişiminin bir parçası olarak Yun, bir “şirket içi bilgisayar iletişim hattı kurar. Bu iletişim ağıyla şirketteki herkes e-mail gönderebilir. Bu sistemle şimdiye kadar alt seviyelerde ortaya çıkan birçok kritik problem anında çözüme kavuşturulur.

2015 yılı üçüncü çeyrek raporlarına göre Samsung, 45 milyar dolar ciro yapar ve bu cirodan net 6.46 milyar dolar kâr eder. Ancak bu kârın tamamı mobil departmanına ait değil. Samsung 2015 yılının ilk 9 ayında 22,8 milyar dolarlık akıllı telefon satar ve bu satışlardan 2,1 milyar dolar kâr eder.
Samsung raporlarına daha küresel bakacak olursak; Samsung dünyaya en çok telefon dağıtan üretici ve pazarın yüzde 23’ünü elinde bulunduruyor. Samsung akıllı telefon pazarına 2015 yılında 84,5 milyon telefon dağıtır.
Biraz soluklandırmak ve dinlendirmek için Türkiye’nin bu alanda ne yapmış ve ne kadar mesafe almış, ondan bahsedelim.

Türkiye’de ise;

Beyaz eşya ve teknoloji alanında Koç grubunun Arçelik markası 1959’da ilk çamaşır makinasını 1960’ da buzdolabını, 1979’da elektrikli süpürgeyi 1993’te ilk bulaşık makinasını üretmeye başlar. 2001 yılında da Beko markasını bünyesine katar. Beko yurtdışına kendi markasıyla ürün satan ilk markadır. Çoğunlukla ürünlerini Avrupa ve Afrika ülkelerine ihraç etmektedir.
Bir diğer marka ise Vestel. 1984 yılında Manisa’da Zorlu grubun kurduğu şirket; beyaz eşya, bilgi teknolojileri ve elektronik sektörlerinde faaliyet gösterir. Vestel, internet TV, internet terminal, Plazma TV, Replay TV, ip telefon gibi teknolojik ürünler de geliştirmektedir. Dünyada ilk defa Replay TV adlı kayıt yapabilen televizyon ünitesini üreterek Türkiye adına büyük bir başarıya imza atmıştır. Vestel 2014 yılında tanıttığı Venüs modeller ile akıllı cep telefonu pazarına dâhil olmuş.

Koreliler gibi yapmak

Ülke olarak etimiz budumuz bu kadar işte. Bizim ülkeden de bir Samsung bir LG çıkabilmesi için oğul Lee’ lere ihtiyaç var. Bazı kararları alırken gözü kara olmak lazım. CEO’lara yetkiyi devredip onlara inanmak ve güvenmek gerek. Krizleri fırsatlara çevirmek gerek. Diğer türlü en yakın 2023 hedefleri bile hayalden öteye gitmez.

Aslında hesap ortada, 2023 hedeflerinde Türkiye’nin dünyanın ilk 10 Ekonomi arasına girmesi yer alıyordu. Bu hedeflerin açıklandığı 2011’de 18. sırada olan Türkiye geçen 5 yıla rağmen hâlâ aynı sırada. 2023’te 1 trilyon dolar olması planlanan Türkiye’nin dış ticaret hacmi de 2011’de 375 milyar dolar seviyesindeyken bu rakam da 2015’te 25 milyar dolar eriyerek 350 milyar dolar oldu.

İki ülke kan kardeş, bu kardeşlik sözde kalmamalı ve en azından onun yaptıklarını yaparak Güney Kore’nin bulunduğu teknoloji ligine çıkmayı uzun vade de hedeflemeliyiz.