BTS Sanal Konser

BTS, Amerika’da haftalık yayınlanan TIME dergisi tarafından Yılın Şovmeni ilan edildi. Dergi sonucu twitter hesabından grubu selamlayarak duyurdu

“BTS sadece listelerin en büyük K-pop grubu değil. Dünyanın en büyük grubu oldu – nokta! Birden fazla albüm yayınlayıp, doğaçlama canlı yayınlara çıkarken her tür rekoru kıran BTS, pop yıldızlığının zirvesine yükseldi. Ve bunu, aksiliklerle tanımlanan, dünyanın durakladığı ve herkesin ilişkilerini sürdürmek için mücadele ettiği bir yılda yaptılar. Diğer ünlüler bu yılki zorlukları lehine çevirmeye çalıştı; çoğu başarısız oldu. Ancak BTS’nin ARMY adlı uluslararası hayran kitlesiyle olan bağları, salgın, küresel ırk hesaplaşmaları ve dünya çapındaki tecritler karşısında derinleşti” Suga “Olup bitenlere hâlâ şaşırdığım zamanlar var,” diyor.

BTS’nin başarısı bütünüyle bir vaka çalışması

Dergi yayınladığı yazıda grubu başarıya götüren süreci yorumladı:

“BTS, Batı’da güvenli bir yer edinen ilk Koreli çıkış değil, ancak bugünkü büyük başarıları, hayranlık kültürünün iç işleyişinin ve müziğin nasıl tüketildiğinin bir göstergesi. BTS, plak şirketlerini 7,5 milyar dolarlık halka arz değerlemesinden, hayranlarına Black Lives Matter’a 1 milyon dolarlık bağışa ulaşmaları için ilham vermeye kadar, müzik endüstrisi egemenliğinde insan ilişkilerine dair bir vaka çalışması.”

BTS, tarihte aynı hafta içinde Billboard listelerinde 1 numaraya şarkı ve albüm çıkaran ilk grup

Mart ayında BTS dünya turuna hazırlanıyordu. Bunun yerine, salgının gidişatını beklemek için Seul’de kaldılar. Grup için hayat çok farklı değildi: “Her zaman ayda 30 gün, günde 10 saat birlikte geçiriyoruz” diyor Jin. Ağustos ayında BTS, İngilizce bir single olan “Dynamite”ı çıkardı, Kore için bir ilk olarak ABD’de listelerin başında yer aldı. Yılın son albümü “Be” ile, tarihte aynı hafta içinde Billboard listelerinde 1 numaraya şarkı ve albüm çıkaran ilk grup oldular. RM, “Başka bir albüm çıkaracağımızı hiç beklemiyorduk” diyor. “Hayat bir değiş tokuştur.”

Tüm zamanların en büyük sanal biletli şovunu yaptılar

Ekim ayında, belki de tüm zamanların en büyük sanal biletli şovunu yaptılar ve iki gecelik etkinliğe yaklaşık bir milyon bilet sattılar. Yönetim şirketleri halka açıldı, Kore’de Bang’i bir milyardere ve her bir üyeyi milyonere dönüştürmek, elde edilen gelirin genellikle yaratıcılara değil, distribütörlere gittiği bir sektörde nadir görülen bir durum.

YouTube’un müzik trendleri yöneticisi Kevin Meenan, Big Hit Labels’ın en çok abonesi olan 10 müzik hesabından biri olduğu YouTube’da (bu yıla kadar 13 milyardan fazla görüntülenme ile) tek gerçek rekabetin kendileriyle olduğunu söylüyor. “Dynamite” videosu, platformda bir ilk olarak 24 saate ulaşmadan 101 milyon görüntülenme elde etti. “Kendi rekorlarını kırdılar” diyor.

Lee, “BTS ve ARMY, sadece kuşaklar arası değişimin değil, zamanın ruhundaki bir değişimin sembolüdür”

Güney Koreli filozof ve yazar Dr. Jiyoung Lee BTS hayranlarının tutkusunu, sanatçılar ve hayranları arasında karşılıklı bir alışverişe dayalı, “yataylık” adı verilen bir fenomen olarak tanımlıyor. Bir ikonun takipçilerine tepen yaklaşmasının aksine, BTS gerçek bir topluluk oluşturdu. J-Hope, “Biz ve hayranlarımız birbirimiz üzerinde büyük bir etkiye sahibiz” diyor. “Müzik yapma ve geri bildirim alma süreciyle öğreniyoruz. “BTS hayran kitlesi sadece grubun önce çıkmasını sağlamakla ilgili değil, aynı zamanda grubun pozitiflik mesajını dünyaya yaymakla da ilgili. Lee, “BTS ve ARMY, sadece kuşaklar arası değişimin değil, zamanın ruhunda, genel görüşteki değişimin bir sembolüdür” diyor.

BTS: “Herkesin saygı görmeyi hak ettiğine inanıyoruz”

BTS aynı zamanda, Haziran ayında ABD’deki büyük protestoların ortasında Black Lives Matter hareketine 1 milyon dolar bağışlayarak dünya çapında gençlik aktivizminin sembolü haline de geldi. Grup, UNICEF ve okul programları gibi girişimleri destekleme konusunda uzun bir geçmişe sahipler. Bu kez de sadece insan haklarını destekliyorlardı. BTS, “Bu politika değildi. Irkçılıkla ilgiliydi,”diyor Jin. “Herkesin saygı görmeyi hak ettiğine inanıyoruz. Bu yüzden bu kararı verdik” diyor

Bu duruş, Yassin Adam gibi hayranları için oldukça anlamlı. Georgia’dan bir ARMY üyesi olan 20 yaşındaki Yassin Adam da siyah, popüler BTS sosyal medya hesaplarında haber ve güncelleme paylaşıyor. “Bu ülkede benim gibi insanların karşılaştığı bu duruma daha fazla farkındalık getirecek. Onlarda kendimi görüyorum en azından kendimin bir versiyonunu” diyor.

Asya kökenli Amerikalı 28 yaşındaki Nicole Santero için ABD’deki başarıları bir temsil zaferi: “Benim gibi insanları ana akım sahnede böylesi görmedim” diyor. Doktora tezini BTS hayranlık kültürü üzerine yazan Santero, BTS verilerini analiz ederek paylaştığı popüler bir Twitter hesabı yönetiyor. “Ne zaman uyanık olsam, BTS ile ilgili bir şeyler yapıyorum” diyor. Bu daha derin bir aşk türü.

BTS 2021 Grammy adayı

Grup, “Dynamite” ve “Life Goes On” adlı iki şarkısıyla, Billboard’un ana single listesi Hot 100’de ilk çıkışlarını yaparak bir rekor yılı geçirdi. “Dynamite”, Billboard’un en iyi iki yerinde birkaç hafta geçirdi. Ağustos ayı sonundaki ilk çıkışından bu yana listede ve hala Hot 100 listesinde 10. sırada yer alıyor.

“Life Goes On” yayınlanmasının ilk haftasında zirveye çıktıktan sonra 28. sıraya geriledi.

Yedili ayrıca bu yıl Billboard Müzik Ödülleri’nde En İyi Sosyal Sanatçı ödülünü, Pop / Rock’ta Favori İkili veya Grup ve Amerikan Müzik Ödülleri’nde Favori Sosyal Sanatçı ödülünü kazandı.

Grup ayrıca en iyi pop ikilisi / grup performansı için Grammy Ödülü’ne aday gösterildi.

Grammy Ödülleri töreni 31 Ocak’ta yapılacak ve BTS kazanırsa, üç büyük ABD müzik ödülünün hepsinde ödül kazanan ilk Güney Koreli grup olacak.