Kulis Haber:

Hyundai Kore yetkilisinde aldığımız bilgiye göre Hyundai, Bulgaristan’a 1,5 milyar avroluk yatırım yapmayı düşünüyor. Şirketin Türkiye yetkilisi, Hyundai Türkiye, ülkedeki ekonomik sıkıntılardan dolayı 2018’de %28 zarar ettiğini ve satışların da her geçen yıl düştüğünü belirtti. Özellikle yeni nesil elektrikli otomobil piyasası ve Avrupa piyasası için Bulgaristan doğru tercih diyor.

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov’un başkanlığında hükümet heyeti, Güney Kore’yi dört günlük ziyarette bulundu. Kore basınında az da olsa gündem oldu. Heyette yer alan Ekonomi Bakanı Emil Karanikolov, Kore Cumhuriyeti tarafından Bulgaristan’a potansiyel yatırımlarla ilgili basına yaptığı açıklamada, ”Güney Kore’nin en büyük şirketlerinden biri şu anda 1,5 milyar avroluk bir yatırım için Bulgaristan’ı düşünüyor” diye açıkladı.

Bakan Karanikolov, ”Hyundai Center’da Bulgaristan’ı ve stratejik ortaklık fırsatlarına ilişkin fikirlerimizi sunduk. Şirket yetkilileri, Avrupa’daki Hyundai Center ile iletişime geçmemizi söylediler ve bu Sofya’ya döndüğümüzde hemen olacak” dedi.

Bulgaristan ve Kore ülkeleri tarafından yürütülen görüşmeler, elektrikli, otonom otomobiller için yatırımlar yapılması, Bulgaristan’da otonom otomobiller için test merkezinin yanı sıra elektrikli otomobil ve akü parçalar için test merkezi oluşturma olasılığı üzerinde yapılmaktadır.

Hyundai’nin gelecek 10 yıllık planlarında ve 2023’lerin emisyon değerlerini tutturacak özellikle elektrikli otomobil üretimleri için Bulgaristan’ı tercih edecek gibi. Çünkü AB standartlarına uygun olmayan düşük emisyonlu motora sahip otomobil üretimini, Ortadoğu pazarı için Türkiye’de yapacak. Hyundai’nin bu kararına bakıldığında Türkiye AB’ye 10 yıl içinde üye olacak gibi görünmüyor.