Kuzey Kore Güney Kore Buluşması

Ülkenin gündemi Devlet Başkanı Moon Jae-in’in Kuzey Kore’ye yaptığı ziyaret. İş, sanat ve siyaset dünyasında 200 kişiden fazla kişinin katıldığı 3 günlük  ziyareti Türkiye’deki haber ajansları yüzeysel verip geçiyorlar. Aslında bazı gündemler bir iki cümleyle geçiştirilecek türden değildi. Kore’yi ve barış sürecini anlamak için onlardan farklı olarak habere yorum ve analiz getirerek daha fazlasını sunmaya çalışıyorum. Bu da benim tarzım diyelim.

Kuzey Kore Lideri Seul’a Gelecek

Neyse konumuza dönecek olursak Moon Jae-in 18-20 Eylül tarihleri ​​arasında Pyongyang ziyaretini tamamlayarak Seul’a döndü. İkili görüşmeler yapıldı, ortak protokol ve işbirliği metinlerine imzalar atıldı. Açıklanan ortak bildiri yüzeysel ve 6 maddeden oluşuyordu. O maddeler içerisinde en dikkat çekeni Kuzey Kore liderinin yıl sonuna kadar Seul’a iade ziyareti yapacağı ve 2032 yaz olimpiyatlarını birlikte yapmak için teklif verilmesi.

Moon Jae-in’den 150 bin Kişiye Sesleniş

Halkın asıl dikkatini çeken ve takdirini toplayan  bölüm ise dün akşam Başkan Moon Jae-in, ülkenin en büyük Stadyumu’nda ve 150.000’in önünde yedi dakikalık halka konuşma yapmasıydı. Koreli birinin yorumu: “Yedi dakikalık konuşma, en unutulmaz sahneydi ve bana, iki Kore’nin kesinlikle aynı dili konuşan aynı kişiler olduğumuz izlenimini bir kez daha verdi. Kore, 80 milyon insan ile birleştiğinde daha güçlü olur” dedi. 56 yaşındaki başka biri Başkan Moon’un Çarşamba günü yaptığı konuşma en etkileyici anı olduğunu söyledi.

Bir başka görüş: “Cumhurbaşkanı Moon’un, önceki yönetimlerin hiç yapmadığı bir tarzla halka böyle bir konuşma yapması şaşırtıcıdır” dedi. Ortaokul ve lise öğrencilerine göre de salı günü yapılan şehir içi araba geçit töreni etkili olmuş. Öğrenci ifadesi “Başkan Moon Jae-in’in bu tür hareketleri kamuya açık yerlerde yapabilmesi şaşırtıcıydı” diyor. Ayrıca 18 yaşındaki başka öğrenci “Özellikle, Pyongyang vatandaşlarının her zamanki kırmızı arka plan yerine Başkan Moon’u karşılamak için mavi bir arka plan üzerinde beyaz harfler tutmaları etkileyici oldu.” diyor.

İş-güç Peşinden Takip Edemeyenler

Gençler ve 50’nin üzerinde olanlar zirve hakkında heyecan duyarken, bazıları da geçim ve iş derdinde takip edemediğini, çok da önemsediğini belirtiyor. Birleşme olursa sıkıntıların bitmeyeceğini aksine daha da artacağını özellikle güneyin huzuru kaçacağı, işsizliğin daha da artacağı yönünde yorumlar var. 30 yaşlarında biri de: “İki Kore liderleri arasındaki böyle bir toplantı” İlk değil, bu yüzden çok da önemsemedim. ”

38 yaşındaki bir ofis çalışanı da, hafta boyunca haberleri kontrol etmek için çok meşgul olduğunu, ancak zirvede 27 Nisan’daki ilk görüşmeden daha az ilgi duyduğunu belirtti. Çünkü görüşmelerde çok az bir ilerleme kaydedildiği “Pratik olarak, hiçbir şey yapılmadı ve Kuzey Kore-ABD ilişkileri de sıkışmış gibi görünüyor” dedi. Güney Koreliler, Kuzey’in kuzeyde nükleerleşmesinin yakın gelecekte olacağına inanmadıklarını, ancak zirvede hâlâ umutlu olduğunu söyledi.

Samsung’un Patronu: Lee Jae-yong

Tartışılan bir başka konu ise Samsung’un patronunu yanında götürmesi. Çünkü Samsung’un patronu önceki Devlet başkanı Park’ın yolsuzluk ve rüşvet soruşturması kapsamında gözaltına alınıp tutuklanması, bir süre sonra tutuksuz yargılanmak üzere serbest kalması ve mahkeme süreci devam eden birini yanında götürmesi en çok tartışılan konulardan biriydi.

Yüzde 71,6 Destek

Anketör Realmeter tarafından 501 yetişkin ile yapılan bir ankete göre, ankete katılanların yüzde 71,6’sı Pyongyang’daki barış görüşmelerini ve zirvenin sonuçlarını desteklerken, yüzde 22,1’i olumsuz bir değerlendirmede bulunmuş.

Son Söz Büyüklerin

Sonuç olarak; Kuzey Kore ziyareti, halkın güvenin azaldığı bir zamanda, Moon Jae-in için ilaç gibi geldi diyebiliriz. Başka devletler yerine Kuzeyle güneyin birlikte çözebileceği  ve barışa olumlu bir hava kattığı söylenebilir. Özellikle kalabalık bir heyetle giderek halka mal etmiş oldu. Bu iş oldu, tamam demek  magazinsel ve yüzeysel bir ifade olur. Gelmeler gitmeler olabilir ama yüzük takmak veya nikah tarihi belirlemek için çok erken. Çünkü son söz büyüklerin.