Güney Kore Devlet Başkanlık Ofisinin yaptığı açıklamaya göre, Eylül ayında Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da yapılan zirvede Kuzey Kore liderinin kuzu mantarı hediyesine bir jest olarak Kuzey Kore’ye 200 ton mandalina hediye gönderildiği ifade edildi.

Jeju Adası Mandalinası

200 Ton Mandalina

Mandalinaları taşıyan Güney Kore’nin 4 kargo uçağı, Jeju adasından Pyongyang’a havalandı. Mandalinalarla beraber teslim edecek heyet içerisinde Birleşme Birimi Bakan Yardımcısı Chun Hae-sung ve Suh Ho, birleşme politikalarından sorumlu cumhurbaşkanlığı sekreteri bulunmaktadır.

Neden Özellikle Mandalina?

Yetkili “Mandalinalar seçildi çünkü şu anda meyvenin tam mevsimi ve Kuzey Kore’de nadir görülen bir tür meyvedir” dedi. Sadece Kuzey Kore lideri Kim’e değil, daha çok Kuzey Koreli insanın onları tadabilmesi temennisiyle gönderildi.” dedi

Kuzey Kore’nin özel kuzu mantarı

Kuzey Kore, 2 Ton Mantar Yollamıştı

Güney Kore Cumhurbaşkanı Moon Jae-in ile yaptığı Eylül zirvesinde Kuzey Koreli lider Kim Jong-un tarafından Kuzey Koreliler için çok değerli olan iki ton kuzu mantarı Kuzeyde ortak akrabası olanlara dağıtılmak üzere güneye gönderilmişti.

Hediye Köpeklerin Yavrulaması İyiye İşaret

Ayrıca iki iyi cins köpekte hediye etmişti. Bu köpeklerin yavruladığını Facebook’ta paylaşan Devlet Başkanı Moon:“İki köpeğin hediyesi artık altı köpeğe ulaştı. Bu bizim için iyi bir şans. Umarım Kore-içi ilişkiler de böyle olacaktır. ” demişti.

Kuzey Kore liderinin hediye ettiği köpek

İktidara Göre Barışa Bir Adım, Muhalefete Göre Ters Bir Hareket

İktidar partililer iki kardeş ülke arasındaki uzlaşmacı jestler ve gelip gitmeler barışa bir adım da yaklaştıracağını düşünüyor. Fakat muhalefete göre öyle değil. Hatta bu tür eylemlerin uluslararası ambargo ve mevcut atmosfere ters düşüyor. Muhalefete göre Güney Koreliler bu tür duygusal hareketlerden bıkmış ve yorulmuş.