Güney kore'de Starbucks cafe

Kore’ye dair yazılacak konulardan biri de her köşe başını tutan kafeler ve kahve kültürü. Kore’de kahve kültürü bir iki yazıyla  da anlatılmayacak kadar çok geniş. Kore’de kahveye dair ilk yazıda Starbucks’dan da bahsedilmeden olmaz. Bu iki konuyu giriş sadedinde bazı oranlar vererek yazmaya başlayalım.

Kore’nin kahve pazarı yıllık 10 milyar dolar

Seul’un her köşesinde kafeler var. Nüfusa oranla fazla olduğunu ve çok kar edemediklerini de düşünenlerdenim. Kore Gümrük İdaresi’ne göre, ülkenin kahve pazarı 11,7 trilyon won (10.8 milyar $) oldu. Bu rakam, on yıl öncesine göre 3 trilyon wonluk bir ortalamanın üç katından fazla arttı.

Koreliler yılda ortalama 512 fincan kahve içiyor

Kore’de geçen yıl ortalama 26,5 milyar fincan kahveye ve kişi başına ortalama 512 fincan tüketilmiş. Asya’nın dördüncü büyük ekonomisi 51,7 milyon insan var. Güney Kore’nin iç pazarına kahve karışımları ve hazır kahve hakim oldu, ancak bu, 1990’ların sonlarında ve 2000’lerin başında Starbucks ve Coffee Bean & Tea Leaf mağazalarının açılmasıyla değişti.

Kore’de 1280 Starbucks  şubesi var

1999 yılında ilk şubesinden bugüne Güney Kore’de 1.280 ve Seul’da 460 Starbucks var. Nüfusa oranla dünyanın dördüncü en fazla Starbucks Güney Kore’de var. Yani New York’taki 361 Starbucks’tan daha fazla. Starbucks sadece bu yılın ilk yarısında Kore’de 69 yeni şube açmış. Starbucks kafe  yaptığı açıklamada, bu ayın sonuna kadar Güney Kore genelinde 100’ün üzerinde nakitsiz mağaza sayısını, teknoloji meraklısı ülkelerde kredi kartı ve mobil ödeme sistemlerinin artan kullanımıyla artıracağını söyledi.

Geçen yıl Starbucks kahve satışlarında 1.2 trilyon won gelir

Kore’deki Starbucks , geçen yıl satışlarda ise 1.2 trilyon wonluk satış gerçekleştirmiş. Endüstri kaynaklarına göre, Starbucks Kore’nin geçtiğimiz yıl ABD merkez ofisine telif ödemeleri için 63,1 milyar Won ödeme yapmış.

“Yerel küçük işletmeler büyük zincirlerin sunduğu marka ilişkilerinin ötesine uzanan alternatif stratejiler kullanmak zorunda.

Koreliler hobi olarak küçük bir cafe açmak istiyor

Kore’de yapılan bir araştırmaya göre 10 ofis çalışanından 7’si kendi işini yürütmeyi hayal ediyormuş. En çok da kahve dükkanı açmayı düşünüyormuş. O kadar cafeler varken bu oran bana da garip geldi. Ama geçim derdinden çok tutku ve hobi olunca normal.

Güney Kore okullarda kahve satışını yasaklanıyor

Sağlık ve Refah Komitesi, geçtiğimiz günlerde, kahve ve yüksek kafein içerikli ürünlerin ülkedeki ilk, orta ve lise seviyelerinde satılmasını yasaklayan bir kanun tasarısını kabul etti. Gıda ve İlaç Güvenliği Bakanlığı yaptığı açıklamada, tasarı meclisten geçtikten sonra Temmuz ayının başlarında yürürlüğe girebilir.

Pirinçten daha fazla kahve tüketiliyor

Kore Hastalık Kontrolü Merkezleri tarafından 3,805 yetişkin tarafından yapılan bir araştırmaya göre, temel gıda pirinçlerinden daha fazla kahve tüketiyor. Ortalama Kore, haftada 12.3 kez veya günde 1,8 kez kahve içiyor. Sonra kimchi (11.8 kez), onu takiben çok tahıllı pirinç (9,5 kez) ve beyaz pirinç (yedi kez). Koreliler haftada 2.7 kez süt içiyor.

Farkındayım bu hafta konu bütünlüğünden uzak ve biraz dağınık bir yazı oldu. Uzatmamak ve sizi daha fazla sıkmamak için daldan dala geçtik ama sanırım meramımızı anlatmış oldu.