İngiltere Brexit ve Güney Kore

Güney Kore ve İngiltere Brexit sonrası ticari bağları daha da güçlendirmek için kolları sıvadı. Bu vesileyle Pazartesi günü, Brexit geçiş döneminin bitiminden sonra ekonomik bağları güçlendirmek için anlaşma yaptı. İki ülke ticari bağlarını sürdürme ve salgının neden olduğu ekonomik gerginliklerin üstesinden gelmek adına için daha derin bir bağ kurma konusunda anlaştı.

Seul Sanayi Bakanı Sung Yun-mo, Ticaret, Sanayi ve Enerji Bakanlığı’na göre, iki ülkenin salgın sonrası işbirliğini görüşmek üzere İngiltere’nin iş, enerji ve sanayi stratejisinden sorumlu dışişleri bakanı Alok Sharma ile bir araya geldi.

Bizde pek bilinmese de İngiltere, Asya’nın 4 No’lu ekonomisinin en önemli ticaret ortaklarından biridir. Ayrıca Almanya’dan sonra Güney Kore için Avrupa’nın ikinci en büyük ihracat noktasıdır.

Güney Kore, İngiltere ve Brexit Kararı

Güney Kore de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki büyük ekonomiler, Londra’nın AB’den boşanmasını yakından izliyor. Sonuç olarak bu ayrılık, Avrupa Birliği ile olan ekonomik ve ticari anlaşmaların İngiltere için artık geçerli olmayacağı anlamına geliyor.

Bu sebeple ekonomik açıdan sert bir inişi önlemek için, Güney Kore ve İngiltere 2019’da Londra resmi olarak bloktan ayrıldıktan sonra bile uygulanacak bir anlaşma imzaladı. İki ülke arasındaki ticaret 2019’da 9,7 milyar ABD dolarına ulaştı. Seul ayrıca, Güney Kore’nin gelecek yıl ev sahipliği yapmayı planladığı yaklaşan P4G zirvesi için Londra’dan destek istedi. Bildiğiniz üzere P4G, iklim değişikliği ve diğer sürdürülebilir kalkınma hedefleriyle mücadele etmeyi amaçlayan bir kamu-özel girişimidir.

Sung, İngiltere’deki nükleer santral inşaat projelerine de katılmayı umduğunu ifade etti. Ülkesinde nükleer enerjiye olan bağımlılığını yavaş yavaş azaltmak için çaba sarf eden Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri’ne başarılı bir şekilde nüfuz etmesine bağlı olarak deniz aşırı inşaat projelerine katılmaya çalışıyor.

Güney Koreli bakan, Londra’dan Seul’ün Dünya Ticaret Örgütü’nün yeni lideri olma teklifine yardım etmesini istedi. Güney Kore Ticaret Bakanı Yoo Myung-hee, Nijerya’dan Ngozi Okonjo-Iweala ile birlikte kısa süre önce seçim sürecinin son turuna ulaştı.