Güney Kore Facebook'a 6 Milyon $ ceza kesti

Güney Kore Facebook’a 6 milyon dolar ceza kesti. Güney Kore hükümeti, kullanıcıların bilgilerini izinsiz olarak şirketlerle paylaştığı için Facebook’a 6 milyon dolar rekor bir ceza verdi. Kore’de 18 milyondan fazla kullanıcı olan Facebook 3 kullanıcıdan birinin bilgisini 10 bine yakın şirketle paylaşmış.

Güney Kore Facebook’a 6 Milyon Dolar Ceza

Güney Kore’nin bilgi izleme teşkilatı dün yaptı açıklamada Facebook Inc.’e en az 3,3 milyon Korelinin bilgisini teknoloji devi bazı  Amerikan şirketlerine ilettiği için 6.7 milyar won (6 milyon ABD $) para cezası verdi.

En Az 3 Milyon Kullanıcı Bilgisi

Kişisel Bilgilerin Korunması Komisyonu (PIPC), Facebook‘un Mayıs 2012’den Haziran 2018’e kadar Kore’deki toplam 18 milyon yerel  facebook kullanıcının en az 3,3 milyonunun kişisel bilgilerini rızaları olmadan diğer şirketlere sağlayarak ülkenin kişisel bilgi yasasını ihlal ettiğini söyledi.

Doğum Tarihi ve İlişki Durumunu Bile

Facebook‘un  Kore’deki 3 milyondan fazla kullanıcının izni ve bilgisi olmadan diğer şirketlerle paylaşılan kişisel bilgiler arasında kullanıcıların adları, adresleri, doğum tarihleri, iş tecrübeleri, memleketleri ve ilişki durumları yer alıyordu. Facebook ise komisyonun verdiği cezadan ötürü üzüntü duyduklarını ve soruşturmada işbirliği yaptıklarını açıkladı.