OECD rakamlarına ve Kore hükumet verilerine göre, Koreliler 2016 yılında hastaneye en fazla giden ülke olmuş. Kore’yi bilmeyen veya Kore’de yaşamayanlar için ilginç gelebilir ama bilenler için gayet normal bir durum.

OECD Ülkelerinde Hastaneye Gitme Oranları

Öyle ise akla şu soru geliyor. Koreliler sık sık mı hastalanıyor? Hayır, sadece sıhhatlerine çok dikkat ediyorlar diyebiliriz. Kanser gibi bazı ölümcül hastalıkları erken teşhisinde yılda en az bir kaç kez check-up yaptırdıkları için Koreliler açık ara öndeler. En ufak bir rahatsızlıkta doktora gidiyorlar ve çok önemli bir şey değildir  diye bizdeki gibi ertelemiyorlar. Ve tabi ki hastaneye bu şekilde sık sık gitmek,  refah seviyesi ve maddi durumla alakalı aslında. Bir başka neden ise yaşlı nüfus fazla olduğu olduğu için yaşlanmanın bir sonucu olarak hastalanma ve hastaneye gitmeler daha fazla olabiliyor.

Ulusal Sağlık Sigortası Hizmeti verilerine göre Koreliler, 2016 yılında ortalama 17 kez bir doktora veya bir hastaneye muayene olmak için gitmiş. OECD’ye (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü) üye ülkelerin ortalaması  6.9  olduğu düşünülürse ortalamanın iki katından daha fazlaya denk geliyor.

Özellikle uzakdoğu ülkelerinin vatandaşları sağlıklarına daha fazla dikkat ettikleri için Japonya’nın, (12.8) ikinci sırada olması gayet normal. Avrupa ülkeleri içerisinde Slovakya, Çek Cumhuriyeti, Macaristan, Almanya ve Türkiye’nin de ilk ona girdiğini görüyoruz.

Türkiye’de ise yılda insanlar 8 defa bir doktora veya hastaneye gitmiş.