[Haber 18 yaş üzeri için]

Bu haberi yapsak mı yapmasak diye çok düşündük ama sonunda yayınlayalım dedik. Kore’de bugünlerde tartışılan konu çocuklarda cinsel istismar. Bir kreşte her ikisi de Kore yaşıyla 5 yaşında olan biri erkek bir kız çoçuğu arasındaki cinsel şiddet olayı basına yansıyınca Sağlık ve Refah Bakanı Park Neung-hoo, bir açıklama yaptı. Açıklaması faili savunma ve olayı hafife alma olarak yorumlandı. Bakanlık, bu eleştiri ve yorumların ardından yazılı bir özür ve açıklama daha yayınladı. Ancak bu da halkın öfkesini hafifletmedi ve bakanın istifasını istemeye kadar vardı.

Sağlık Bakanı Park Neung-hoo
Sağlık ve Refah Bakanı Park Neung-hoo

Olayı kısaca özetlersek; mağdurun annesi 29 Kasım 2019 tarihinde internette bir makale yayınladıktan sonra mesele gün ışığına çıktı. Anneye göre, beş yaşındaki kızı Seongnam’daki bir devlet kreş veya çocuk bakım merkezindeki bir sınıf arkadaşı tarafından cinsel tacize uğradı. Çocuk pantolonunu aşağı çekip diğer üç çocuğu izlerken, cinsel organlarına ve anüsüne parmağıyla dokunduğundan bahsediyor. Kız çocuğunun ifadesine göre, bu tür eylem başka zamanlarda da gerçekleşmiş. Anne, saldırganın çocuk olduğu için cezalandırılamadığı için üzüntü duyduğunu. “Ülkenin beş yaşındaki birini cezalandırmak için yasaları yok ve ebeveynler olarak üzülüyoruz çünkü hiçbir şey yapamıyoruz. Her gün cehennemde yaşıyoruz” dedi.

Ebeveynlere göre, saldırganın ailesi sorunu kabul etti, ancak mağdurun ailesi “yanlış bilgi yaymaya” devam ederse, yasal işlem yapmakla tehdit etti. Pazartesi günü yapılan Ulusal Meclis Sağlık ve Refah Komitesi toplantısı sırasında bakan, “Çocuklar büyürken bu tür davranışlarda bulunması doğal olabilir, ancak tekrarı ve aşırılık ifade edildiğinde bir sorun olabilir. Bu yüzden uzmanların görüşlerini alacağım ve ona göre bir karar vereceğim. ” dedi.

Söz konusu bu açıklamayla, bakanı failin ailesi tarafını tutmak ve konunun ciddiyetini idrak edemedi olarak yorumlandı ve halkı iyice öfkelendirdi. Günün ilerleyen saatlerinde bakanlık, bir bildiri yayınladı. Bakanlık basın açıklamasında, “Mağdur, ailesi ve bakanın sözlerinden zarar gören insanlardan derinden özür dileriz. “Bakanlık, ilgili kuruluşlarla birlikte mağduru tedavi etmek ve korumak için elimizden gelenin en iyisini yapacak. Bu tür olayların tekrarlanmasını önlemek için ülke genelindeki gündüz bakım merkezlerinde, kreş ve yuvalarda eğitim uygulayacağız.” denildi. Ancak bakanlığın bu açıklaması halkı tatmin etmedi. Bakalım bu olay Sağlık ve Refah Bakanı’nı istifaya kadar götürecek mi? Geçen ayki halkın atanmasına karşı başlattığı aşırı ve kararlı eylemlerinden sonra 35 günlük Adalet Bakanı istifa etmek zorunda kalmıştı.

Uzmanlara göre de; çocuğun gelişim sürecinde böyle bir şeyler olabileceğini, çok nadir yaşanan bir durum olabilir ama bu vaka doğal değil. Yetişkinler  bu olayı hafife almamalı, sadece çocuklar arasında gerçekleşen bir duruma eğitimciler ve aileler üzerinde durmalı. Bunun bir suç olduğunu söyleyemeyebiliriz, ancak kesinlikle sorunlu bir davranış.

Bizde de benzer durumlar oldu. Hatta bizdeki failler 5 yaşında çocuk da değil, koca koca adamlar. Cinsel istismarlarla ilgili bizim Aile Bakanı ne dedi? ”Çocuklarınıza çığlık atmasını öğretin, bağırmasını söyleyin” dedi. Şimdiye kadar özür falan da dileyen olmadı. Sizce Koreliler bu olayı çok bu mu abartıyor? Yoksa halkın direnci, Kore demokrasisinde üçüncü kuvvet mi? Neyse bu hamur çok su götürür. Bu haber bilinçli toplum bilinçli ailelere örnek olsun diyelim.