Chuseok Bayramı

Özellikle Chuseok bayramı başta olmak üzere, her yıl 32 milyon kişinin yurtdışı seyahat yaptığı Kore’de Şubat ayından beri zorunlu olmadıkça kimse yurt dışına seyahate çıkamadı. Dışarıya çıkamayan Koreliler ya yurt içi gezileri tercih etti ya da kendini alışverişe verdi. dünya genelinde pandemi sebebiyle bir çok ülkede olduğu gibi Covid-19 döneminde online alışverişlerde artış oldu. İstatiski sonuçlara göre Kore’de bu alışverişler daha çok lüks ürünlerden yana oldu. 

Koreliler bu sene Chuseok Bayramını 30 Eylül / 2 Ekim tarihleri arasında kutlayacaklar. Hafta sonu ile de birleşince 5 günlük bir tatil imkaı çıkıyor ortaya. Ancak yine de Pandemi sebebiyle Korelilerin yüzde 75’i evde kalmayı tercih edecekler. Kore’nin en büyük geleneksel tatillerinden biri olan Chuseok Bayramı, (Chuseok Bayramı ile ilgili ayrıntılı yazımız için tıklayabilirsiniz) genellikle aile büyüklerini, memleketlerini ziyaret etmeleri veya uzun seyahatler için büyük bir şans olarak görülüyor. Korelilerin 2 tane uzun tatili var bir sonbaharda bir de kışa denk gelen 5-6 günlük bir bayram tatilleri var.

En son yapılan bir ankete göre, Seul sakinlerinin dörtte üçünün Chuseok bayramı sırasında memleketlerini ziyaret etme veya uzun mesafelere seyahat etme planları yok.

Korelilerin Pandemi Döneminde Uzun Tatil Planları Yok!

18 yaş ve üzeri 849 kişinin katıldığı ankette, yüzde 56,8’i tatil sırasında uzun mesafelere seyahat etme planı olmadığını belirtmiş. Yüzde 16’sı COVID-19 nedeniyle daha önceden rezervasyon yaptıkları tatil seyahat planlarını iptal ettiklerini söylemiş. Sadece yüzde 12,4’ü Kore sonbaharını anma ve Şükran Günü Tatili için seyahat planları olduğunu belirtmiş. Diğer yüzde 14,8’i hala kararsız olduklarını söylemiş.

Anket, tatil seyahati planı olanların yüzde 45,7’sinin 20’li veya 30’lu yaşlarındaki gençler olduğunu tespit etmiş. Dört üyeli aileler Chuseok Bayramı sırasında uzun mesafelere seyahat etmeyi planlayanların yüzde 37,1’ini oluşturmuş.

Bu arada, ankete katılanların yüzde 92,7’si Seul’daki mevcut COVID-19 durumunu “ciddi” olarak gördüklerini söylemiş. Koreliler büyük bir nüfus hareketinin koronavirüs pandemisinin daha da yayılmasına yol açabileceğinden endişe ediyorlar. 

Chuseok Bayramında Sokağa Çıkma Yasağı!

Hatta bazı aileler devletten Chuseok bayramında SOKAĞA ÇIKMA gibi bir yasak olsun ricası var. Bazı Korelilere göre yasak olmazsa evine bekleyen yaşlılar sorun yapar ve tören yapılmasını ister. ‘’Yaşlılarımız alıngan, gönül koyar ama devlet sınırlama getirirse yaşlılar bunu anlar.’’ diyorlar. 

Bu arada Kore havayollarından yapılan son açıklamaya göre Chuseok bayramında, Incheon Uluslararası Havaalanı hariç 963.000 kişinin iç hat havalimanlarını kullanacağını tahmin ediyor.

Pek çok Koreli, ailelerini bu Chuseok bayramında ziyaret edemedikleri için onlara pahalı hediyeler göndererek anne – baba veya aile büyüklerinin gönlünü almaya çalışacaklar.

Kore’nin en büyük mağazalarından E-mart Chuseok bayramı hakkında vieriilerini açıkladı. Chuseok tatili hediyeleri için 13 Ağustos’tan 10 Eylül’e kadar sipariş aldığını açıkladı. Bu satış ile maliyeti 200.000’in üzerinde olan hediye paketi satışlarının yıllık yüzde 40,1 arttığını açıkladı. Hyundai Department Store ise 14 Ağustos’tan 11 Eylül’e kadar yapılan alışverişlerin istatistiğini paylaştı. Bu sene Chuseok bayramı hediyeleri için pahalı ürün satışlarının bir önceki yıla göre yüzde 99 arttığını gözlemlemişler.

Koreli dostlarımızın Chuseok Bayramı kutlu olsun!