Barış heykeli

Japon zulmünü simgeleyen “Barış Heykeli” Berlin’den kaldırılıyor. Japon İmparatorluk Ordusu’nun savaş zamanı Koreli kadınları cinsel kölelik amacıyla kullanmıştı. 1910-1945 yılları arasında Japonya’nın Kore’yi sömürgeleştirme planları dahilinde uygulanan bir projeydi. 200.000 civarında kız ve kadının Japon birliklerini “mutlu etmek” amacıyla cinsel kölelik için kullandıkları biliniyor. İşte bu zulmü anmak için Berlin’de halka açık bir alanda yapılan heykel şimdi kaldırılmak isteniyor.

Barış Heykeli, Almanya’daki bu tip heykellerin üçüncüsü ancak halka açık olan tek heykel. Bu sebeple herkes tarafından görülebilir ve Japonların bu tarihi ayıbının daha çok kişi tarafından öğrenilmesi sağlanabilirdi.

Ancak Japon hükümeti Barış Heykeli konusunda lobi çalışmaları başlattı ve heykelin kaldırılmasını istedi.

Hem Japonya Dışişleri Bakanı Toshimitsu Motegi heykelin kaldırılması için büyük çaba sergiliyor.

Almanya ise konuya tedbirli yaklaşıyor. Hükümet, iki yabancı ülke arasındaki tarihi bir anlaşmazlıkta “bir tarafa yardım etmekten kaçınmak” istediğini belirtti. Heykel yanında yer alan bilgilendirici plaketin, kamusal alanın “siyasi” amaçlarla kullanılmaması konusunu ihlal ettiğini de ekledi.

Genel olarak gelen tepkiler daha çok Almanya’da yaşayan Korelilerden geliyor. Zira Kore hükümeti mücadelenin dışında kalmaya karar verdi. Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Kim In-chul gazetecilere verdiği demeçte, “Hükümetin özel grupların gönüllü çabalarını içeren konulara diplomatik olarak dahil olması uygun değil. Barış heykeli ile ilgili durumu izlemeye devam edeceğiz ve uygun müdahale önlemlerini alacağız.” diye belirtti.