Amerika’nın İran Yaptırımları Ve Olası Sonuçları

Kore’nin aldığı feragatnameye rağmen, Orta Doğu ülkesine yaptırımların yeniden düzenlendiğine dair belirsizliklerle karşı karşıya. Muafiyetin geçici olması ve petrol ile sınırlandırılması nedeniyle işlerinin zarar görebileceğini söylüyorlar. Pazartesi günü, Trump yönetimi, 2015 nükleer anlaşmasının bir parçası olarak kaldırılan İran’a uygulanan bütün yaptırımların yeniden başlatılacağını söyledi.

Kore Yaptırımdan Muaf Ama…

Daha sonra, Güney Kore dahil sekiz ülkenin, bu dönemde İran’dan yapılan ithalat hacmini önemli ölçüde azalttığı gerekçesiyle 180 gün boyunca İran ham petrolü ithalatına devam edebileceklerini açıkladı. Şu anda, SK Innovation, Hyundai Oilbank ve Hanwha Total gibi beş şirket, İran’dan çok hafif bir ham petrol olan yoğunlaştırılmış ürünleri ithal ediyor.

Mayıs ayından bu yana, ABD’nin İran’a karşı yaptırımları yeniden yapılandırma planlarını ilk açıkladığında, Koreli şirketler, Suudi Arabistan, Katar ve Meksika gibi diğer ülkeler lehine İran’dan ve çeşitlendirilmiş pazarlardan gelen ithalatı azalttılar. Bu çabalara rağmen, İran’dan gelen yoğunlaşma, yerel petrol rafineri ve kimyasal şirketleri tarafından daha düşük fiyatları nedeniyle tercih edilmektedir. İran kondensatı ülkenin toplam kondens ithalatının yüzde 54’ünü oluşturuyor.

Yaptırımlarda Etkilenen Şirketlere Destek Çıkma Sözü

“İran’dan gelen ham petrol, kimyasal ürünler üretmek için çok önemlidir ve fiyat nispeten düşüktür. Yaptırımlar uzarsa, (petrolden üretim maliyetlerinin artmasına neden olarak) bir faktör olacaktır.” dedi yerel bir petro-kimya şirketinden bir yetkili.

Ticaret, sanayi ve enerji bakan yardımcısı Cheong Seung-il, Salı günü ilgili kurum ve kuruluşlarla bir araya gelerek şöyle konuştu: “Hükûmet, likidite desteği, ticaret sigortası ve sigortacılık yoluyla yaptırımlar sonucunda mücadele eden küçük ve orta ölçekli Koreli ihracatçıları desteklemeye devam edecek. Yeni pazarları keşfetmelerine yardımcı oluyor. ”

Petrol Alabilir Ama Başka Alanlarda Ticaret Yasak

Petrol ithalatı, geçici olarak feragat altına alınmasına rağmen, Kore, İran ile otomobil, finans, gemi inşa, enerji veya mineraller gibi başka herhangi bir iş alanında ticaret yapamaz. Hükümetin verilerine göre İran, geçtiğimiz yıl itibarıyla Kore’nin 20’nci en büyük ticaret ortağıydı ve iki ülke arasındaki ticaret hacmi 12 milyar dolar civarındaydı.

İran’a İhracatta %22 Düşüş

Ancak, Mayıs ayında yaptırımları yeniden planlayan planın açıklandığı ve bu planın ilk safhasının Ağustos ayında yürürlüğe girmesinden bu yana, geçen yıl aynı döneme kıyasla, İran’ın Kore’den yaptığı ihracat, bu yılın ocak ayından Ağustos ayına kadarki% 22’lik düşüşle 2 milyar dolara düştü.

Kore, Petrol İthalatının %74’ü İran’dan

Dünyanın beşinci en büyük ham petrol alıcısı olan Güney Kore, İran’dan petrol ithalatının yüzde 74’ünü oluşturan ultraviyole bir ham petrol kondensatını ithal ediyor. Bakalım Trump’ın yaptırımları, bundan muaf olan ve olmayan ülkelerin tutumları zaman içerisinde nasıl gelişecek?