Güney Kore’de gündem yine Türkiye. Bir Türk şirketin Kuzey Kore’ye BM yatırımını ihlal etmeninin yanında silah sattığı iddialarıyla gündemde. Amerika Hazine Bakanlığı Türkiye merkezli SIA Falcon International Group isimli şirketi Kuzey Kore’yi hedef alan yaptırımları ihlal girişimi gerekçesiyle yaptırım listesine aldı.

Bakanlığın açıklamasında şirketin Kuzey Kore’ye ve Kuzey Kore’den doğrudan ya da dolaylı olarak silah ve lüks tüketim malı ihraç ve ithal etme girişiminde bulunduğu belirtiliyor.

Bakanlık, yaptırım listesine aldığı SIA Falcon International Group (SIA Falcon) adlı şirketin, savunma, lojistik, yatırım danışmanlığı gibi sektörlerde faaliyet gösterdiğini ve başka ülkelerle ticaret yaptığını iddia etmesine karşın, Kuzey Kore ile silah ve lüks tüketim malı ticareti yaptığını bildirdi.

ABD Hazine Bakanlığı, Türk şirketi olan SIA Falcon, Kuzey Kore’ye silah, askeri teçhizat ve lüks tüketim malları sattığını iddia ediyor. Bu yılın başlarında Türkiye Moğolistan’daki Kuzey Kore Büyükelçiliği’nde Kuzey Kore  ile silah anlaşmaları yapıldığı iddialarına da yer veriliyor.