5G teknolojisi Güney Kore

5G teknolojisi konusunda Güney Kore liderliği kimselere kaptırmıyor. İngiltere’nin en ünlü analiz firmalarından biri olan Omdia’nın yaptığı son araştırmaya göre, Güney Kore 5G hizmet ağı dağıtımında yine lider ülke durumda…

Omdia’nın 5G araştırması 22 ükeyi kapsıyor. Yılın ilk çeyreğinde yapılan araştırmalardan sonra bugün gelinen noktada Güney Kore liderliği kaptıracak gibi görünmüyor. Yapılan araştırmada 22 ülkenin;

  • Abone kazanımı,
  • Operatör lansmanı,
  • Ağ kapsamı,
  • 5G spektrum kullanılabilirliği,

gibi kategorilerde raporlamalar yapıldı. Tüm bu değerlendirmeler neticesinde Güney Kore 5G teknolojisi dağıtımında Pazar lideri olarak kendisini kanıtlamış oldu. Diğer ülke sıralamaları da şu şekildedir:

  1.  Güney Kore
  2.  İsviçre
  3. Kuveyt
  4. ABD
  5. Çin

Güney Kore’nin 5G teknolojisi konusunda başarısı yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 6 milyon kullanıcıya ulaşması ile sağlandı. Ki bu sayı kablosuz internet pazarının %10’una tekabül ediyor. Güney kore’nin hemen ardından gelen rakipleri ise İsviçre’de Sunrise ve Swisscom, Katar ve Kuveyt’te Ooredoo ve Vodafone tarafından sağlanıyor.

Sonuç olarak tüm dünya genelinde 5G teknolojisi için bir hazırlık ve yapılaşma söz konusu ve bu gelişme kaçınılmaz.

Tüm dünyada yayılan COVID salgınına rağmen, hükümetler ve servis sağlayıcılar  5G teknolojisini sağlama konusunda ilerlemeye devam ediyorlar.

Sonuç olarak önümüzdeki 12-18 ay içinde dünya çapında daha fazla servis sağlayıcı ve hükümet 5G teknolojisine geçiş yaptıkça pazar büyüyecek ve çok daha fazla 5G lansmanı görmek kaçınılmaz olacak.