Kore Filmleri

Kore filmleri Türkiye’de de ilgiyle izleniyor. Dünya çapında kültürü en çok merak edilen ülkelerden biri olan Güney Kore’nin dizi ve filmleri her geçen gün daha fazla rağbet görüyor. 2020 yılında planlanan çıkış tarihini ertelemek zorunda kalan filmler ve yepyeni projeler 2021’de gösterime girecek. Tarihten, aksiyona, gerilimden romantizme heyecanla beklenen Kore filmlerini listeledik.

Hansan: Rise of the Dragon, Kim Han-min

Hansan: Rise of the Dragon

War of the Arrows” (2011) ve “The Admiral: Roaring Currents“(2014) filmlerinin usta yönetmeni Kim Han-min, efsanevi tarihi figür Amiral Yi Sun-sin’i merkezine alan yeni bir deniz destanı ile geri dönüyor. Imjin savaşında Japonyanın ilerlemesini engellemesiyle tanınan Amiral Yi Sun-sin’i Park Hae-il oynayacak. Amiral’in Japon rakibini ise Socialphobia filmindeki başarısıyla tanınan Byun Yo-Han oynayacak. 17.6 milyondan fazla seyirci ile Kore’de açık ara en yüksek hasılata ulaşan “Roaring Currents”’in beş yıl öncesinde geçen film 1592’de gerçekleşen Hansan Adası Muharebesi’ni dramatize edecek. Hansan: Rise of the Dragon üçlemenin ikinci filmi.

Decision to Leave

Kore filmleri deyince ilk alka gelenlerden olan “Old Boy” (2003), “Thirst” (2009) ve “The Handmaiden” (2016) filmlerinin ünlü yönetmeni Park Chan-wook, “Decision to Leave” ile kamera arkasında. Romantik cinayet ve gizem türündeki bu filmde, kocasının cinayetindeki şüphelilerden biri olan gizemli kadın ile dedektif arasındaki romantik ilişkiyi konu ediniyor. Baş rolde Park Hae-il ve Çinli aktris Tang Wei var. Diğer oyuncular arasında Lee Jung-hyun, Go Kyung-pyo ve Park Yong-woo yer alıyor.

 

Emergency declaration
Emergency declaration, Han Jae-rim

Emergency Declaration

Yılın en çok merak edilen filmlerinden biri Emergency Declaration. Song Kang-ho (PARASITE, 2019) , Lee Byung-hun (Inside Men, 2015) ve Jeon Do-yeon (Secret Sunshine, 2007)’ un yanı sıra Kim Nam-gil (Pandora, 2015), Im Si-wan (The Attorney, 2013) , KIM So-jin (Another Child, 2019) ve Park Hae-joon (Fourth Place, 2016) gibi ünlü oyuncuların yer aldığı film bir havacılık faciası draması. “The Face Reader” (2013) ve “The King” (2017) filmleriyle bilinen Han Jae-rim bu filmde, beklenmedik bir felaketin ardından acil iniş yapması gereken ticari uçağı merkezine alıyor. Düşen uçağın içinde hayatta kalma mücadelesini anlatırken, renkli karakterle yüksek gerilimli bir film sunuyor.

Alien

Bilim kurgu suç filmi “Alien“, gişe başarısı elde etmiş “The Thieves” (2012) ve “Assassination” (2015) ‘ın yönetmeni Choi Dong-hoon‘un yönettiği iki bölümlük bir film. Her iki bölüm de aynı anda çekilecek, ancak ilk bölüm 2021’de gösterime girecek. Kore’de yaşayan ve zamanda yolculuk yaparak Joseon dönemine (1392-1910) giden uzaylıların hikayesini anlatıyor. Başrolde Kim Tae-ri, Ryu Jun-yeol ve Kim Woo-bin gibi ünlü oyuncuların yer aldığı filmin bütçesi oldukça büyük. Filmin heyecanla beklenmesinin bir diğer sebebi Kim Woo-bin’in 2016 yapımı “Master” filminin ardından ekrana dönmüş olması. Oyuncu, Mayıs 2017’de nazofarengeal kanser teşhisi konulduktan sonra kariyerini askıya almıştı.

 

Hero 2021
Hero, Yoon Je-kyoon

Hero

Yönetmen Yoon Je-kyoon‘un Koreli bağımsızlık aktivisti Ahn Jung-geun hakkındaki hit müzikalinin film versiyonu “Hero” 2021’de gösterime girecek filmler arasında. “Ode to My Father “(2014) filmindeki gibi Kore tarihini temsil eden drama filmleri yapımında yetenekli olan Yoon, Ahn’ın biyografisini anlatacak. Ahn Jung-geun, 1909’da Japonya’nın başbakanı ve Kore’nin ilk yerleşik genel valisi olan Ito Hirobumi’ye suikast düzenlemiş ve bir yıl sonra Çin’de bir Japon hapishanesinde idam edilmişti. Filmin oyuncuları arasında müzikal yıldızı Jung Sung-hwa ve Kim Go-eun yer alıyor.

Escape from Mogadishu

The Berlin File“(2013) filminin yönetmeni Ryoo Seung-wan, 1990 Somali İç Savaşı’nın ortasında sıkışıp kalan Güney Kore ve Kuzey Koreli elçilik çalışanlarının kaçışını gerçeklere dayanarak anlatan yüksek bütçeli aksiyon filmi “Escape from Mogadishu” ile geri dönecek. Filmin oyuncuları arasında Kim Yoon-seok, Jo In-sung, Heo Joon-ho,  Koo Kyo-hwan

 

Boston 1947 / Road to Boston, Kang Je-kyu

Boston 1947 / Road to Boston

İlk filmi “Taegukgi: Brotherhood of War” (2004) ile 10 milyon izleyici çeken bir diğer önemli yönetmen Kang Je-kyu ise, 1945’te Japonya’dan bağımsızlığını kazanmasının ardından uluslararası bir spor karşılaşmasını kazanan ilk Koreli olan 1947 Boston Maratonu galibi Suh Yun-bok ve diğer Koreli sporcuların ilham verici hikayesini anlattığı filmi “Boston 1947 / Road to Boston”ı çıkaracak.